Як виготовляється рослинна олія, чи корисно її вживати та як використовувати її в кулінарії. Про все це читайте в нашому блозі.
Олії – це назва цілої низки хімічних речовин, які не розчиняються у воді. Їх поділяють на кілька видів: мінеральні, ефірні, синтетичні, кулінарні та інші. Олії знайшли застосування в таких галузях, як фармацевтика, виробництво косметики, побутової продукції.
Олії приносять користь людині в тому чи іншому вигляді. Олії для готування не є винятком. Давайте детальніше розберемося у видах кулінарних олій, їхніх властивостях і застосуванні.
Для створення олії використовуються різні частини рослин. Вони проходять багатоетапну обробку і потім потрапляють на прилавок магазину в пляшці з яскравою етикеткою. Почнемо по порядку.
Найпоширеніші кулінарні олії створюються з насіння рослин: соняшнику, сої, ріпаку, льону, кунжуту, гірчиці та багатьох інших. Таку продукцію ми часто зустрічаємо у звичайних супермаркетах.
Також сировиною для олій стають горіхи (макадамія, волоський, кокос, мигдаль), різноманітні відходи від інших переробок рослин (зародки зернових культур, кісточки ягід, фруктів та овочів) і м’якоть плодів (оливи, авокадо).
Тепер перейдемо до самої обробки. У виробництві олій використовується дві технології: фізична і хімічна. У першому випадку ми говоримо про холодне або гаряче віджимання сировини, у другому – про застосування спеціальних розчинних засобів. Кожен метод підходить для різних видів олії.
Фізична обробка найчастіше використовується на виробництвах олій. Чим же відрізняється холодний віджим від гарячого? У першому випадку сировина не обсмажується, а відразу відправляється на прес. У результаті виходить світла олія з м’яким присмаком і високим вмістом корисних речовин. Гарячий віджим передбачає використання протилежної методики: сировина проходить обробку високою температурою. На виході отримується темна олія з яскравим ароматом і насиченим смаком.
Наступним важливим етапом у процесі створення олії є рафінація. Цей процес передбачає очищення продукту від домішок. Рафінована олія має менш виражений запах і світліший відтінок.
Для очищення також можуть використовуватися такі методи, як гідратація, фільтрування і дезодорування. При цьому що більше етапів переробки пройшла сировина, то менше корисних речовин у ній залишається. Найбільше користі вашому організму принесе неочищена ароматна олія, яка пройшла холодний віджим без додаткової обробки. Такі товари найчастіше мають вищий цінник і невеликий термін зберігання.
Відповідно, найменша кількість корисних мікроелементів залишається в рафінованій олії гарячого віджиму. Якщо методів обробки було занадто багато, то в олії можуть навіть з’явитися шкідливі продукти окислення. Але не варто уникати рафінації – вона чудово допомагає позбутися шкідливих домішок і хімічних речовин, які потрапили в сировину на попередніх етапах обробки.
Ще одним плюсом рафінації є те, що після цього етапу в олії підвищується точка димлення. Це означає, що продукт стає придатним для теплової обробки їжі. Так, наприклад, нерафіновану кукурудзяну олію можна використовувати тільки для заправки страв. Але варто їй пройти етап рафінування, як вона відразу стає більш стійкою до високих температур.
Для того, щоб вибрати найбільш корисну олію, потрібно насамперед звертати увагу на кількість жирних кислот у її складі. Найпростішим способом є пошук інформації в інтернеті про олії з різної сировини. Наприклад, більшість із нас використовує рафіновану соняшникову олію для смаження. Так, вона для цього чудово підходить, проте в її складі занадто багато поліненасичених жирів, які під час нагрівання виділяють шкідливі для організму речовини.
Соняшникова олія також може призвести до дисбалансу необхідних елементів: у її складі багато Омега-6, але занадто мало Омега-3. У невеликих кількостях продукт не завдасть значної шкоди здоров’ю, проте постійне вживання фастфуду та смаженої їжі можуть сильно погіршити самопочуття. При цьому олія має дві важливі переваги: її легко знайти в магазинах і вона має невисоку ціну.
Якщо ж ви готові урізноманітнити свій раціон іншими оліями, то зверніть свою увагу на оливкову олію. Вона є фаворитом серед послідовників здорового способу життя. Її ціна вища, ніж у соняшникової, проте вона має незвичайний смак, містить у своєму складі багато корисних елементів і також досить поширена в магазинах.
Щоб отримати максимум користі від рослинних олій, користуйтеся кількома підказками:
До того ж, олії, які пройшли мінімальну обробку, чудово підходять для догляду за шкірою і волоссям. Вони наситять його вологою і позбавлять відчуття стягнутості. До таких олій можна віднести кокосову, мигдальну, олію жожоба.
Для збереження корисних властивостей олії необхідно зберігати в прохолодному місці, куди не потрапляють джерела світла. Також варто перевірити, щоб ємність з олією була щільно закрита.
Такі олії, як оливкова, рапсова та кукурудзяна, не можна зберігати в холодильнику. Шкоди для організму це не принесе, проте продукт стане каламутним, з’явиться осад і неприємний смак. При цьому олії, які виробляються з насіння та горіхів, навпаки варто зберігати в холодильнику.
І звісно ж – не потрібно вживати олію після закінчення зазначеного терміну придатності. У кращому разі – будуть загублені смакові та колірні якості, а в гіршому – ви нашкодите своєму організму.
Одні чули про шкоду пальмової олії, тому всіляко намагаються її уникати в покупних продуктах. Інші ж – ігнорують її існування і продовжують брати все, що душа забажає. Хто ж має рацію?
Пальмова олія виробляється з двох видів сировини: з насіння і з плодів олійної пальми. Вона також може проходити і не проходити етап рафінації. Нерафінована пальмова олія має яскравий вигляд – вона має червоний колір і солодкий смак. Продукт насичений вітамінами А і Е, які запобігають розвитку онкологічних захворювань і проблем із серцем.
При цьому, як би це дивно не звучало, пальмова олія має у своєму складі насичені жири, які в надлишку спричиняють захворювання серцево-судинної системи.
Рафінована пальмова олія позбавлена яскравого кольору і запаху, вона має незначні корисні властивості. У харчовій промисловості найчастіше використовують саме її. У чому тоді її переваги? Рафінована пальмова олія має низьку ціну та збільшує термін придатності продуктів.
Виробники продуктів харчування часто намагаються заплутати покупця, використовуючи замість поєднання “пальмова олія” різні незрозумілі фрази: “рослинна олія”, “пальмовий стеарин”, “кондитерський жир”, “пальмовий олеїн” та інші варіації.
Існує також і нехарчова пальмова олія, яку недобросовісні виробники додають у косметичну продукцію. У такому разі вона не тільки позбавляє товар бажаних властивостей, а й шкодить здоров’ю.
Тому все ж таки під час вибору продуктів харчування варто звертати увагу на етикетку та читати склад. Постійне вживання рафінованої пальмової олії здатне в майбутньому позначитися на вашому здоров’ї. У сучасному світі можна знайти велику кількість більш корисних альтернатив.
Кожна рослинна олія має свої особливості та може бути застосована за різних обставин. Радимо вам мати у своєму арсеналі хоча б два види олій. Вибирайте продукти, які пройшли мінімальну обробку і піддавалися низьким температурам.
Спробуйте урізноманітнити раціон за допомогою рослинних олій, і вже скоро ви помітите, як ваші страви заграють новими барвами!