Уся важлива iнформацiя про лляну олiю, особливостi її виробництва та застосування, а також користь та шкода для органiзму людини.
Лляна олія – це унікальний продукт, який знайшов своє застосування в багатьох сферах життя ще кілька століть тому. Численні дослідження з року в рік тільки підтверджують цінність цього продукту для організму людини. Насичений склад робить її прекрасною рослинною заміною риб’ячого жиру. Хіба є приводи сумніватися в його користі?
Сьогодні ми пропонуємо вам від А до Я вивчити всю інформацію, яка стосується лляної олії.
Почнемо по порядку – насамперед розберемо технологію виробництва олії. При створенні лляної використовується дві технології: віджимання або екстрагування. Як і будь-яка інша, лляна олія може також проходити різні етапи очищення (рафінування, дезодорація).
Віджимання застосовується як холодне, так і гаряче. У першому випадку продукт зберігає всі свої корисні властивості та мікроелементи. Така олія найбільш корисна для організму. Ця технологія передбачає нагрівання насіння до невисоких температур і проходження через прес. Олія виходить золотистою з легким солодким ароматом. Оскільки такий продукт зберігає в собі величезну користь, його вартість теж залишається досить високою. Але є й недоліки: лляна олія холодного віджиму має короткі терміни зберігання.
Якщо олія проходить додаткові етапи очищення, то вона втрачає свій запах і смак, а колір стає світлішим. Але крім цього, зменшуються і корисні властивості продукту. Така оброблена лляна олія найчастіше використовується на виробництвах.
Ця технологія має багато спільного з попередньою, проте в цьому разі насіння нагрівають до високих температур. Гарячий віджим дає змогу отримати набагато більше олії, але через сильну термічну обробку продукт втрачає більшу частину корисних властивостей.
Цей процес проходить у два етапи. Спочатку насіння подрібнюють, а потім з нього отримують олію. Далі продукт проходить очищення і дистиляцію, завдяки чому виходить чиста олія без домішок. За такої технології лляна олія втрачає свої корисні мікроелементи, проте кількість жирних кислот навпаки підвищується. Олія, яка пройшла процес екстрагування, має короткі терміни зберігання і має менш приємний смак.
Лляна олія є переможцем багатьох рейтингів продуктів за складом. Вона містить величезну кількість Омега-3, жирних кислот, вітамінів та інших мікронутрієнтів. У складі лляної олії можна знайти:
Варто зупинитися на вмісті Омега-3 в лляній олії. Продукт містить таку кількість Омега-3, якої немає в жодній іншій рослинній олії. Лляна олія навіть у кілька разів перевершує риб’ячий жир. Для розуміння: у 100 грамах лляної олії міститься 53 грами Омега-3 при 3,7 грамах денної норми!
Щодо калорійності, то лляна олія має доволі високі значення. У 100 грамах продукту міститься 898 ккал. Але як не дивно, це менше, ніж в інших рослинних оліях. Через таку високу калорійність дієтологи радять вживати на добу не більше двох столових ложок лляної олії. Утім, цей показник такий самий, як і для інших олій.
Як ми вже говорили вище, користь лляної олії доведена багаторазово. Завдяки багатому вмісту Омега-3, продукт допомагає при захворюваннях серцево-судинної системи, різних запаленнях і онкології. Деякі дослідження також довели позитивний вплив лляної олії у боротьбі з хворобою Альцгеймера, деменцією, депресією та різними психічними розладами.
Крім того, олія є рятівником шкіри, нервової та кровоносної систем. Її радять вживати за хвороб шлунково-кишкового тракту та печінки. Продукт також позитивно впливає на людей із діабетом другого типу, артритом, астмою та деякими шкірними захворюваннями. Лляна олія – це ваш унікальний помічник у боротьбі із запаленнями.
Виділимо основні корисні властивості лляної олії під час прийому всередину:
Корисні властивості лляної олії при зовнішньому використанні:
Але незважаючи на величезні плюси продукту, він також має і свої недоліки. Під час прийому лляної олії вона може спричинити:
У магазинах можна зустріти велику кількість олій на будь-який смак. Однак як зрозуміти, що продукт містить у собі всі корисні мікроелементи, які отримає організм? Для цього, насамперед, варто звернути увагу на колір і запах олії.
Радимо віддавати перевагу натуральній фермерській олії, оскільки в ній з більшою ймовірністю збереглися корисні мікроелементи. Ідеальна лляна олія має м’який солодкуватий смак із горіховою ноткою, колір – карамельний або золотистий. Невеликий осад не є відхиленням. Найкраще брати олію в скляних пляшках, оскільки це трохи подовжує її термін придатності. Якщо немає доступу до свіжовичавленої олії, тоді вибирайте лляну олію холодного віджиму. І обов’язково перевіряйте її терміни зберігання.
Продукт може вживатися не тільки в складі інших страв, а й бути самостійною харчовою добавкою. Для цього потрібно дотримуватися дозування – вживати по 1 ст.л. 1-2 рази на день за 20-30 хвилин до їди. Олія має доволі специфічний смак, тому за бажанням її можна змішати з іншими продуктами: сиром, хумусом, овочами чи фруктами.
Лляну олію також використовують і в лікувальних цілях, і з метою схуднення. Однак про особливості вживання продуктів у таких випадках потрібно дізнаватися у лікаря. Самостійні експерименти можуть призвести до небажаних наслідків.
Якщо ви вирішили приймати лляну олію, протипоказання – це ще один важливий пункт, з яким варто заздалегідь ознайомитися. Вам не рекомендується пити продукт у разі:
Навіть якщо у вас немає зазначених протипоказань, ми радимо проконсультуватися зі своїм лікарем перед початком вживання лляної олії.
Лляна олія найкраще підходить для заправки салатів. Її не варто використовувати для обсмажування, оскільки це призведе до утворення канцерогенів. Смак лляної олії чудово пасує до салатів зі свіжими овочами та молодою картоплею. Її чудово додавати до вінегрету і грецького салату.
За потреби олією можна заправляти каші та додавати до соусів. Багато дієтологів рекомендують поєднувати лляну олію з білковими продуктами: м’ясом, сиром, рибою або йогуртом.
Завдяки багатому складу лляної олії, вона чудово підходить для поліпшення нігтьової пластини і волосся. Не варто повністю замінювати щоденний догляд на цей продукт, оскільки він може викликати висипання. Однак він допомагає загоювати рани й акне, чудово підходить для сухої шкіри, справляється з лущенням і подразненнями. Лляну олію можна використовувати вагітним жінкам – нею можна обробляти місця розтягнення на грудях і животі.
Людям із розацеа, псоріазом та іншими особливостями також варто звернути увагу на лляну олію. Недавні дослідження довели, що продукт допомагає позбутися відчуття сухості, лущення та стягнутості. Додавши олію в щоденний догляд, ви отримаєте:
Корисні властивості лляної олії можна також застосувати для догляду за волоссям. Багато професіоналів додають продукт до складу бальзамів або масок для волосся. Така процедура особливо корисна для сухого і пошкодженого волосся, оскільки вона інтенсивно живить і захищає. Після використання олії волосся виглядає блискучим і здоровим.
Олія лляна також підходить для використання на бровах і віях. Вона стимулює ріст і покращує зовнішній вигляд волосків.
Такий корисний продукт має особливу чутливість до умов, в яких його зберігають. Найменше потрапляння сонячних променів на пляшку призводить до розкладання ненасичених жирних кислот. Тому ідеальним місце для зберігання такого продукту є дверцята холодильника або темний прохолодний куточок кухонної шафи.
Зверніть увагу на те, що лляна олія вважається непридатною через два тижні після відкриття ємності. Тому радимо брати об’єм не більше 250 мл. Якщо ж ви помітите гіркуватість у смаку олії, то це можна вважати сигналом – у такому разі продукт втратив свої властивості та більше не є придатним до вживання.
Лляна олія – дуже корисний, але не менш примхливий продукт. Купити лляну олію можна в багатьох магазинах, але перед цим потрібно обов’язково ознайомитися з особливостями та умовами зберігання, оскільки в іншому разі ви можете просто викинути гроші на вітер. Але якщо ви правильно підберете олію, дотримуватиметеся всіх умов щодо її зберігання та вживання, то отримаєте величезну користь для організму.