Ви дізнаєтесь, що таке палео, у чому його користь та шкода для організму, а також які продукти варто вживати під час дієти.
Палеодієта – це план харчування, заснований на продуктах, подібних до тих, які можна було їсти в епоху палеоліту, який датується приблизно від 2,5 мільйонів до 10 000 років тому. Палео-дієта зазвичай включає нежирне м’ясо, рибу, фрукти, овочі, горіхи і насіння – продукти, які в минулому можна було добути шляхом полювання і збирання. Палеодієта обмежує продукти, які стали звичайним явищем, коли з’явилося землеробство – близько 10 000 років тому. Ці продукти включають молочні продукти, бобові та зернові.
Палеодієта має безліч різних назв: це і палеолітична дієта, і дієта кам’яного віку, і дієта мисливців-збирачів, і дієта печерної людини.
Мета палеодієти – повернутися до способу харчування, який більше схожий на те, що їли ранні люди. Причина дієти полягає в тому, що людське тіло генетично не відповідає сучасній дієті, що виникла завдяки сільськогосподарській практиці – ідея, відома як гіпотеза невідповідності.
Сільське господарство змінило те, що люди їли, і зробило молочні продукти, злаки та бобові додатковими продуктами харчування людини. Ця відносно пізня і швидка зміна дієти, згідно з гіпотезою, випереджала здатність організму до адаптації. Вважається, що ця невідповідність є чинником, що сприяє поширеності ожиріння, діабету та серцевих захворювань сьогодні.
Хоча немає повноцінних досліджень, які розкривають усі переваги палео-дієти, але деякі науковці зазначають, що такий план харчування може призвести до невеликого покращення артеріального тиску в людей з ознаками метаболічного синдрому, зниження рівня цукру в крові натщесерце та рівня тригліцеридів, які підвищують ризик інсульту та серцевого нападу.
Крім того, палеодієта допомагає:
Для більшості людей перехід на палеодієту означатиме збільшення споживання овочів і клітковини, які важливі для здоров’я шлунково-кишкового тракту та загального рівня запалення.
Ідеальне співвідношення м’яса і вуглеводів у різних людей різне. Під час дотримання будь-якої дієти важливо звертати увагу на те, як ви почуваєтеся, і поговорити зі своїм лікарем щодо відстеження змін рівня холестерину і цукру в крові, щоб переконатися, що палеодієта підходить для вашого організму. Оскільки палеолітичні дієти сильно різнилися між мисливцями-збирачами залежно від їхньої географії, деяким людям може знадобитися подальша індивідуалізація сучасної версії палеодієти, щоб отримати користь.
На жаль, поширена помилка про палеодієту полягає в тому, що ви просто їсте стільки м’яса, скільки хочете, наприклад, бекон. Дані, що з’являються, вказують на те, що вживання в їжу переважно м’яса не приносить користі для здоров’я більшості людей у довгостроковій перспективі. Натомість палеодієта робить акцент на вживанні великої кількості різноманітних овочів, що, як показують дослідження, є важливим для гарного здоров’я. Крім того, такі продукти, як снек-батончики, які технічно не містять тростинного цукру, зерна або бобових, але все ще піддаються високому ступеню перероблення, не вписуються в раціон необроблених цільних продуктів, незалежно від етикетки.
Палеодієта вимагає часу та ресурсів для купівлі свіжих місцевих продуктів і приготування їжі вдома, а також часу та енергії для фізичної активності. Це може стати бар’єром для багатьох. При цьому вегетаріанцям і веганам майже неможливо домогтися успіху в дієті, оскільки бобові є для них важливим джерелом білка.
Якщо ви зважилися перейти на цей план харчування, то вивчіть продукти, які вам доведеться виключити зі свого харчування. Насамперед, це:
При цьому обов’язково включіть у свій раціон такі продукти:
Як бачите, вам не потрібно виключати з раціону велику кількість продуктів. Як і на низьковуглеводній дієті, вам доведеться відмовитися від солодкого, жирного і всього шкідливого. Але вам не потрібно обмежувати себе в червоному м’ясі, рибі, уникати картоплі та солодких фруктів. Головне – орієнтуйтеся насамперед на своє самопочуття і смакові переваги.
Якщо ви тільки починаєте свій шлях у палео, то ось декілька рецептів, які можуть підійти вам. Ви можете знайти страву на будь-який смак та бюджет.
Палеодієта – це план харчування, який дуже схожий на збалансовану здорову дієту. Він допоможе вам скинути зайву вагу, позбутися проблем з метаболізмом і знизити рівень цукру в крові. Не чекайте, що дотримуючись палеодієти ви зможете досягти дива, але якщо вам комфортно використовувати такий план харчування, то ви можете отримати чудові результати.
Не забувайте, що перехід на будь-яку дієту має обговорюватися з лікарем, особливо якщо у вас є проблеми зі здоров’ям. Відмова від цілих груп продуктів може призвести до погіршення самопочуття і виникнення хвороб. Але якщо дотримуватися балансу в харчуванні, то дієта може принести користь.