Омега 3: користь і шкода для організму

Уся важлива iнформацiя про омега-3, користь для органiзму та важливi протипоказання до прийому. Повна iнформацiя про омега-3 в нашому блозi.

Досить часто ми чуємо фрази “Омега-3 корисні для вашого організму” або “Їжте більше продуктів з Омега-3”. Однак що ж ховається під цією загадковою назвою? І чому цей елемент так просувають усі можливі джерела інформації та лідери думок?

Пропонуємо сьогодні детально розібратися у всіх особливостях цього важливого для нашого організму компонента.

Омега-3: для чого вони потрібні?

Омега-3 – це ціле сімейство поліненасичених жирних кислот, без яких не може обійтися наш організм. Вони відіграють неймовірно важливу роль у функціонуванні багатьох органів. Людський організм не здатний самостійно виробляти Омега-3, тому цей компонент можна отримати тільки з продуктів харчування.

Існує кілька видів Омега-3 жирних кислот: ALA, DHA і EPA. Давайте розберемо окремо кожну з них.

Омега-3: для чого вони потрібні?

Альфа-ліноленова кислота (АНА)

Цей вид жирних кислот omega 3 зустрічається в рослинній їжі. Це можуть бути рослинні олії, деякі овочі, волоські горіхи, соєві боби. AHA-кислоти потрібні нашому організму для виробництва енергії. Вони також можуть бути перетворені в активну форму DHA або EPA. Однак у цьому разі тільки невеликий відсоток жирних кислот переходить в активну форму, тому такий метод використання елемента малоефективний для організму.

Ейкозапентаєнова кислота (ЕРА)

Цей компонент можна отримати, вживаючи жирну рибу, риб’ячий жир або деякі види водоростей. Він в основному працює в парі з DHA і може бути перетворений на неї.

Докозагексаєнова кислота (DHA)

Найважливіший вид Омега-3 для нашого організму. Він забезпечує роботу мозку, очей, серця та інших органів. Він також міститься в продуктах тваринного походження: рибі та морепродуктах. DHA можна отримати і з м’яса сільськогосподарських тварин.

 

Якщо підсумувати, то здебільшого ми отримуємо Омега-3 з продуктів тваринного походження. Що ж у такому разі робити тим, хто не вживає м’ясо та рибу? Вегетаріанцям часто не вистачає DHA і ЕРА для нормального функціонування організму, тому найкращим варіантом є добавки. Це можуть бути омега-3 з мікроводоростей або інші рослинні альтернативи.

Види омега-3

Омега-3: користь і переваги

Як ми вже говорили раніше, Омега-3 кислоти важливі для багатьох органів у нашому тілі. Елемент насамперед впливає на роботу мозку, допомагає думати і підтримує пам’ять. З цієї причини вагітним жінкам потрібно споживати достатню кількість Омега-3 – тільки в такому разі інтелект малюка буде нормально розвиватися.

Деякі дослідження показують, що жирні кислоти здатні захищати організм від більшості захворювань, включно з онкологією і психічними недугами. Однак для підтвердження цих даних потрібно провести ще низку додаткових досліджень.

У чому ж полягає доведена користь Омега-3? Ось кілька важливих пунктів:

  • Покращує роботу серця. Вживання Омега-3 знижує вироблення тригліцеридів, які є причиною розвитку інсульту та інфаркту. Крім того, вони покращують стан судин і стимулюють кровообіг.
  • Допомагає позбутися запалень. Попадання в організм інфекції завжди супроводжується запаленням того чи іншого органу. Але іноді цей процес розвивається без будь-якої причини. У такому разі Омега-3 – хороший помічник.
  • Знижує тривожність і бореться з депресією. Жирні кислоти Омега-3 стабілізують емоційний стан і покращують настрій.
  • Є профілактикою хвороб для дитини. Прийом Омега-3 під час вагітності допомагає зміцнити здоров’я малюка. Знижується ризик розвитку аутизму, СДУГ, агресивної поведінки, поліпшується зір.
  • Захищають від серйозних захворювань. Споживання добової норми Омега-3 допомагає в профілактиці таких захворювань, як діабет, рак, артрит, остеопороз, хвороба Альцгеймера, безсоння та інших.

Варто зазначити, що Омега-3 також активно використовується в косметології. Добавка допомагає поліпшити якість шкіри, волосся і нігтів, позбавляє від акне і уповільнює процес старіння.

Омега-3: користь і переваги

Джерела Омега-3

Звідки ж брати такий важливий елемент? Крім добавок, Омега-3 можна отримати зі звичайних продуктів харчування. Ось список головних “чемпіонів” за вмістом Омега-3.

Лляна олія і насіння льону

Цей продукт можна вважати переможцем усіх рейтингів вмісту Омега-3. Лляна олія містить більше жирних кислот, ніж будь-яка інша рослинна олія. Крім того, вміст Омега-3 в лляній олії в кілька разів перевищує риб’ячий жир! Варто включити до свого раціону всього 15 мл продукту, і ви зможете покривати денну норму.

Лосось

Лосось є однією з найжирніших риб, проте це не робить його шкідливим. Навпаки – він багатий на Омега-3 жирні кислоти, тому люди активно додають його у свій раціон. Крім цього елемента лосось містить безліч корисних мікроелементів: вітамін В, вітамін D, білок.

Сардини та скумбрія

Консерви – відносно недорогий і доступний продукт. Його обов’язково варто включити в раціон, оскільки він містить багато Омега-3. До того ж, ці види риб мають мало ртуті. Консерви також містять білок і корисні мікроелементи.

Волоські горіхи

Продукт є чудовим антиоксидантом – захищають організм від вільних радикалів. Волоські горіхи містять корисні вітаміни, волокна, жирні кислоти і допомагають у разі різних недуг. Всього 1/4 склянки горіхів на день допоможе покрити денну норму в Омега-3.

Соєві боби

Цей продукт не може похизуватися таким високим вмістом Омега 3, як риба, проте він підходить у тих випадках, коли тваринна продукція в раціоні відсутня. Соєві боби є джерелом клітковини, білка та різних мікроелементів. У них міститься велика кількість АНА жирних кислот, які покращують обмін речовин.

 

Крім цих продуктів, Омега-3 жирні кислоти в менших дозах можна отримати з ріпакової олії, устриць, насіння чіа, ікри, оселедця, тофу, сочевиці, яєць, шпинату та інших продуктів.

Джерела Омега-3

Як приймати Омега 3

Добова норма Омега-3 для дорослої людини становить 1-1,5 г. При цьому доза АНА кислот становить 2,2 грама, DHA і EPA – 0,5 грама. Елемент можна отримувати з продуктів харчування на постійній основі. Якщо йдеться про добавки, то їх слід пити курсами по 1-3 місяці. На рік таких курсів може бути кілька.

Найбільше Омега-3 жирних кислот мають отримувати вагітні жінки. Приблизно в третьому триместрі в організм майбутньої мами має надходити на добу не менше 0,2 грама DHA. Це забезпечить нормальний розвиток малюка і підтримку організму жінки.

Приймати добавки з Омега-3 потрібно 1-2 рази на добу (залежно від дозування) в першій половині дня після або під час їди. Жирні кислоти відмінно працюють у парі з колагеном, тому за необхідності добавки можна поєднати. Дітям можна приймати Омега-3 з 3-х років, проте найоптимальніший вік – 7 років. У цьому разі організм зможе повністю засвоїти добавку й отримати максимум користі від неї.

Як приймати Омега 3

Протипоказання до прийому

Не варто забувати, що, як і до будь-якого іншого мікроелемента та препарату, Омега-3 мають протипоказання. З корисної добавки вони можуть перетворитися на ворога. Варто відмовитися від прийому Омега-3 людям з:

  • підвищеним рівнем ліпідів у крові (атеросклероз)
  • алергією на рибу і морепродукти
  • індивідуальною непереносимістю
  • захворюваннями печінки та шлунково-кишкового тракту
  • призначеною медикаментозною терапією або в післяопераційному періоді
  • дітям до 3-х років

У будь-якому разі – перед купівлею будь-яких добавок варто проконсультуватися з лікарем. Це особливо важливо після хірургічних втручань або за наявності травм.

Підсумок

Що таке Омега 3? Це жирні кислоти, які забезпечують нормальну роботу організму і допомагають у профілактиці різних захворювань. Вживання добової норми елемента покращує розумову діяльність, зір, кровообіг і роботу серця. Необхідну кількість Омега-3 можна отримувати зі звичайних продуктів харчування – таких як сардини, скумбрія, лосось, лляна олія, волоські горіхи, яйця та інші. Якщо ви не вживаєте продукти тваринного походження, то добову норму жирних кислот допоможуть покрити добавки.

Омега-3, як і будь-яка інша добавка, має свою користь і шкоду. Саме тому перед її вживанням потрібно вивчити всі протипоказання і нюанси та за можливості проконсультуватися з лікарем.

Про автора:

Автор у соц мережах

Вам також може бути цікаво

види рослинної олії
користь авокадо
льняна олiя