Як правильно зберігати продукти в холодильнику, щоб вони довше залишались смачними та якісними
Почнемо з основ. Холодильник – це дуже важлива техніка, за якою потрібно стежити. Багато хто вважає, що холодильник можна не мити і не потрібно розморожувати. І навіть холодильники No Frost або De Frost потрібно розморожувати раз на рік і мити обов’язково, витягаючи абсолютно всі полиці і всі продукти з холодильника. Якщо ваш холодильник не No Frost, ви маєте повністю його розморожувати і промивати раз на три-чотири місяці.
Ми зберігаємо в холодильнику величезну кількість продуктів, які купуємо на ринках, у супермаркетах, на них може накопичуватися дуже багато різних бактерій. Також у холодильнику найчастіше присутні різні запахи. Звісно, ми можемо використовувати засоби-рятувальники: є різні прилади, які мають антибактеріальний ефект і усувають запахи. Але це не скасовує того, що раз на три-чотири місяці холодильник потрібно мити. Дотримання в холодильнику санітарних норм – це принципово важливо.
Холодильник – це маленький закритий простір, тому ми повинні стежити за тим, у якому вигляді ми зберігаємо продукти. В ідеалі все має бути запаковано і закрито. Ми не зберігаємо відкриті каструлі та відкриті тарілки з їжею. Наприклад, ми не ставимо в холодильник чашу з салатом або тарілку з супом, нічим їх не прикриваючи. Тому що там зберігаються овочі, зберігаються яйця, і всі можливі бактерії можуть потрапляти у відкриті страви. Тому якщо ми зберігаємо готову їжу, то ми обов’язково зберігаємо її в закритих ємностях.
Як щодо того, коли ми закриваємо сковорідку з їжею кришкою і ставимо її в холодильнику? Так робити можна, але тільки якщо в цій сковорідці дозволяється зберігати їжу. У нержавійці та алюмінії ми довго не зберігаємо. Коли ми приготували їжу, ми в ідеалі повинні перекласти її в правильний посуд. Це може бути кераміка або скло. Скло – це ідеальний вид зберігання будь-яких продуктів. Достатньо один раз купити правильний посуд, правильні контейнери, і у вас ніколи не буде проблем із правильним зберіганням їжі. Пластикові контейнери намагаємося не використовувати.
Також, якщо ви ставите якусь чашу, але у вас немає до неї кришки, намагайтеся накривати цей посуд або харчовою плівкою, або фольгою.
Також дуже важливо стежити за тим, щоб ваш холодильник не був забитий вщерть. Ви маєте розуміти, що в холодильнику теж має бути повітря. Холодне повітря – має бути правильна температура. І воно має проникати абсолютно до кожного продукту. Тому забивати холодильник повністю не можна.
Намагайтеся зробити так, щоб, коли ви відкривали холодильник, у вашому холодильнику було присутнє повітря. Також ми маємо слідкувати за тим, щоб у холодильнику температура була не вищою за +4 градуси. Це максимальна температура. Навіть якщо ваша температура буде вже +5 градусів, це означає, що всі ваші продукти будуть псуватися набагато швидше.
Яким чином ми розташовуємо продукти в холодильнику і яким чином ми їх обробляємо?
Далеко не всі фрукти й овочі ми миємо перед тим, як покласти в холодильник. Ми можемо їх обтерти сухою ганчіркою, але не мити водою, оскільки надмірна волога прискорюватиме процеси гниття.
Усі овочі, фрукти ми просто миємо, якщо вони занадто брудні, обтираємо якоюсь сухою ганчіркою і складаємо на найнижчу полицю. Найчастіше вона висувна, прозора. Це спеціальний контейнер для овочів і фруктів. Овочі та фрукти ми намагаємося розділяти. Тобто ми не кладемо упереміш перці, зверху банани.
Банани ми взагалі намагаємося в холодильнику не зберігати. Так само як і авокадо. Тому що вони виділяють спеціальний газ етилен, який, по-перше, псує самі ці продукти, а по-друге, псує продукти навколо. Тому банан і авокадо ми в холодильнику не зберігаємо. І до речі, якщо ви купили авокадо, розрізали його, а всередині він із такими чорними прожилками, то це свідчить про те, що авокадо недозріле поклали в холодне місце. Так авокадо не дозріває. Про авокадо ми вже розповідали в одній із наших статей тут.
Таким чином, овочі та фрукти ми намагаємося розділяти або якоюсь перегородкою, або розділяти їх хоча б умовно. Крім бананів і авокадо, в холодильнику також не варто зберігати яблука, груші, баклажани і навіть перець. Їх просто можна зберігати в темному прохолодному місці, але не в холодильнику. Тобто, якщо вони полежать там два-три дні, то нічого страшного не трапиться. Але ось за рахунок якраз виділення цього газу їхній процес дозрівання відбувається в рази швидше, і вони швидше псуються.
Що ми ще не миємо перед зберіганням? Зелень взагалі ми намагаємося мити безпосередньо перед вживанням. Якщо це зелень, наприклад, із саду або у знайомих бабусь із ринку, то її варто обертати в паперовий рушник. Бо зелень у будь-якому разі міститиме вологу. І після цього, можливо, вже покласти якийсь пакет.
Також можна використовувати зручні контейнери для невеликої кількості зелені. Це спеціальний контейнер, у який наливається вода, корінці зелені опускаються в цю воду, і контейнер закривається. Для цих цілей можна насправді використовувати і звичайну склянку з водою або банку і в неї вже ставити зелень. Так ви свою зелень збережете значно довше.
Також ми не миємо яйця. Яйця ми зберігаємо, по-перше, на верхній полиці холодильника. На нижній полиці і на самій верхній у вас буде найнижча температура. Тому яйця ми намагаємося зберігати нагорі. Миємо ми яйця безпосередньо перед вживанням. Якщо ви помиєте яйця заздалегідь, то ви, навпаки, знімете захисну плівку і надходження різноманітних бактерій крізь шкаралупу буде значно сильнішим.
Також охолоджене м’ясо та рибу ми миємо безпосередньо перед тим, як починаємо їх готувати. Якщо ми помиємо заздалегідь охолоджену рибу і м’ясо, а потім, наприклад, на один день приберемо їх у холодильник або, можливо, навіть на два дні, то це також може прискорити процес псування цих продуктів. І нагадаємо, що охолоджене м’ясо, рибу ми не зберігаємо в холодильнику довше одного-двох днів.
Якщо ми говоримо вже про сирі продукти, то ми ніколи сирі продукти не кладемо у відкритому вигляді. Ми також намагаємося їх або обертати якоюсь серветкою. Можна паперовою, можна пергаментом, можна покласти в якийсь скляний контейнер і накрити зверху фольгою. Але відкриті сирі продукти не повинні просто так лежати в холодильнику. Є таке поняття – товарне сусідство. Воно дуже часто використовується в різних кафе та ресторанах, але для дому ми теж, звісно, можемо його використовувати. З огляду на товарне сусідство, яке має бути в холодильнику, ми ніколи не кладемо, наприклад, вершкове масло, а поруч у нас розморожується риба. Тобто всі ті продукти, які у вас знаходяться в сирому охолодженому вигляді, зберігаються на одній полиці, а всі продукти, які вже готові до вживання, ми розкладаємо на інші полиці.
Не менш важливим є порядок розташування продуктів в холодильнику. Адже кожна полиця має своє призначення та краще підходить для окремих видів продуктів.
Як ми вже сказали, верхні й нижні полиці є найхолоднішими, тому на цих полицях ми намагаємося розташовувати швидкопсувні продукти, наприклад, усю кисломолочну продукцію. Також ви можете зберігати там масло і, знову ж таки, яйця. У холодильнику ми зберігаємо тільки вершкове масло, а всі нерафіновані масла ми в холодильнику не зберігаємо.
Середні полиці мають більш стабільну середню температуру, тому на них ми можемо розташовувати готові страви. Наприклад, готове м’ясо, рибу, якісь консерви, залишки салату тощо.
Найтеплішим місцем у холодильнику є дверцята, тому ми не зберігаємо в дверцятах яйця, ми не зберігаємо там молоко і молочні продукти. Ми зберігаємо там якісь продукти з дуже великим терміном придатності, наприклад кетчупи, соуси, які можна зберігати також у прохолодному місці. Тому що коли ми постійно відчиняємо двері, то температура, природно, в ній не тримається.
Морозильна камера також відрізняється за температурами. Найчастіше верхня полиця – найтепліша. Там температура близько -10 градусів. Там ми намагаємося зберігати заморожену зелень, заморожені овочі, фрукти, можна зберігати заморожену олію. У другій полиці ми зберігаємо різні напівфабрикати. Там температура в середньому сягає -15 градусів. І в найнижчій холодній полиці ми вже зберігаємо заморожені м’ясо, заморожену рибу. У принципі, ми м’ясо з рибою також можемо розділяти і зберігати їх на другій і на третій полиці. Варто зазначити, що оптимальним терміном зберігання вважається 4-6 місяців незалежно від виду м’яса.
Також давайте пробіжимося по продуктах, які в холодильнику ми не зберігаємо. Звісно ж, до них належать нерафіновані олії, крупи та макаронні вироби. У холодильник ми не ставимо з вами мед, олії такі, як, наприклад, кокосова, олія, топлене масло. Горіхи і насіння ми можемо зберігати в холодильнику тільки після того, як ми їх замочили і просушили на той термін, коли нам необхідно їх з’їсти протягом тижня або двох. А все насіння і горіхи тривалого зберігання ми складаємо бажано в полотняні мішечки та скляні контейнери і просто зберігаємо їх у темному, прохолодному місці.
З овочів у холодильнику ми не зберігаємо картоплю, цибулю, часник і баклажани. Якщо ви покладете баклажани в холодильник, то дуже швидко їхня шкірка стане дуже м’якою і пухкою. Екзотичні фрукти, а також авокадо, банани, яблука, груші, гранат і хурму ми також у холодильнику не зберігаємо. Каву, чай і спеції ми також у холодильник не ставимо, бо там може утворюватися конденсат, і, звісно ж, вони будуть відволожуватися.
Зазначимо, що овочі та фрукти не варто зберігати в холодильнику в поліетиленовому закритому пакеті. У кращому разі, коли ви приходите додому, ви розкриваєте поліетиленовий пакет і складаєте його в холодильник у відкритому вигляді. Ще краще – ми дістаємо всі овочі, протираємо їх паперовим сухим рушником і кладемо в контейнер для овочів і фруктів.
Ми дуже сподіваємося, що після нашої статті ви проведете ревізію у своєму холодильнику. Діліться в коментарях, які відкриття ви зробили і чи змінили щось на полицях вашого холодильника?
Правильне зберігання продуктів є запорукою смачних страв та економії бюджету.