Що собою представляють трави та спеції, яка користь і шкода від них, як правильно їх використовувати. Про все це читайте в нашому блозі.
Якщо ви тільки починаєте свій шлях у правильному харчуванні, то перший час може бути важко відмовитися від цукру, солі та інших добавок. Спеції стануть хорошим помічником, завдяки якому ви швидше позбудетеся бажання з’їсти щось шкідливе.
Кулінарні трави та спеції – це ті частини рослин, які можуть доповнити вашу їжу та надати їй особливого смаку. Багато хто стверджує, що спеції є зовсім неважливим елементом, тому вони їх не додають у процесі готування. Однак варто один раз грамотно використати трави, як одразу навіть найпростіша страва перетворюється на кулінарний шедевр. До того ж, крім цікавого смаку, вони здатні принести користь організму. Давайте ж розберемося, в чому переваги спецій, і як правильно їх використовувати.
Кулінарні трави – це м’які частини рослин, які додаються в їжу без особливої обробки. Вони можуть використовуватися як у свіжому вигляді, так і в підсушеному.
Спеції – це крихітні крупинки або кульки, які видобуваються з насіння, кори або листя рослин. Їх завжди сушать, подрібнюють і в такому вигляді додають у їжу.
Практично кожну рослину можна розділити на трави і спеції. Наприклад, листя коріандру стає кулінарними травами, а його насіння – прянощами.
Головна перевага кулінарних трав і спецій – це надання яскравого або незвичайного смаку й аромату простим продуктам. Деякі добавки навіть здатні повністю змінювати вигляд страви, наприклад, як це роблять куркума і паприка. Прянощі рідко коли входять до повноцінних планів харчування, оскільки вони не є обов’язковими елементами раціону. Однак вони здатні, приміром, створити відчуття солодкості, коли у страві зовсім немає цукру. Такий невеликий обман піде тільки на користь організму!
Якщо вам набридли звичні продукти, але ви не маєте можливості перейти на інше харчування, то прянощі стануть вашим помічником. Вони мають мінімальну калорійність і доступні на будь-який бюджет. Спробуйте додати трохи спецій до курки, і вона заграє новими барвами!
До того ж, якщо вам постійно хочеться солодкого або солоного, а дієта не дозволяє, то і в такому разі серед трав і спецій знайдеться альтернатива. Кориця і трохи мускатного горіха – ваша здорова заміна цукру, а перець і лавровий лист – нове джерело яскравого смаку замість солі.
Ми вважаємо, багато хто чув про користь трав для організму. Адже навіть у медицині трави є основоположним елементом багатьох лікарських препаратів. І це має пояснення – рослини містять речовини, які покращують роботу всіх систем організму. Приміром, щоденне вживання кориці здатне знизити рівень глюкози в крові – що є профілактикою діабету.
Куркумін – основний компонент куркуми – допомагає організму швидше справлятися із запаленнями. Він також має активні антиоксидантні властивості. Корінь імбиру позбавляє нудоти і болю; часник знижує артеріальний тиск; перець чилі підвищує метаболізм за рахунок своїх “гарячих” властивостей.
Багато трав і прянощів здатні також чинити антибактеріальну дію – натуральні антисептики! Завдяки такій властивості їх часто використовують як консерванти.
Але зазначимо, що не варто покладатися тільки на трави під час лікування серйозних захворювань. У науковому середовищі тривають суперечки щодо ефекту таких натуральних “ліків”. Тому прийом будь-яких трав у лікувальних цілях має відбуватися тільки під наглядом лікаря.
Величезна різноманітність трав і прянощів відкривають вам простір для творчості! Тільки пам’ятайте, що зі спеціями не можна переборщувати. Адже дуже легко з помічників вони можуть стати шкідниками.
Найбільшу користь прянощі здатні вам принести, якщо ви додаватимете їх до цільних продуктів із високим вмістом поживних речовин. Загалом такі продукти й мають становити більшу частину вашого здорового раціону. Однак якщо настане день, коли спеції здадуться вам не такими яскравими, як раніше, то влаштуйте вихідний! Відмовтеся на 1-2 дні від солі та прянощів. Смакові рецептори можуть надто перенасититися яскравими смаками, тож їм потрібно трохи часу, щоб відновитися.
Трави і прянощі здатні створити для вас незвичайні напої, які супроводжуватимуть вас цілий рік. Наприклад, шипшину або ромашку можна залити окропом і дати настоятися. Такий чай не тільки додасть нові смаки, а й принесе користь. Кориця, мускатний горіх, перець – можуть стати чудовими яскравими добавками до листового чаю або навіть кавового напою.
Варто зазначити, що для збереження всіх корисних властивостей трав’яний чай найкраще заварювати у воді 70-80 градусів.
Кожен продукт має свої протипоказання, і трави – не виняток. Перед додаванням нової прянощі у свій раціон обов’язково вивчіть її особливості. Наприклад, на сторінці американського Національного центру охорони здоров’я. Багато спецій можуть вживатися в обмеженій кількості на день. І не варто забувати, що реакція організму на новий продукт – завжди індивідуальна. Починайте завжди з малого: додавайте дрібку і стежте за змінами.
Трави і прянощі не можна додавати в їжу немовлятам без попередньої консультації з лікарем, оскільки вони можуть викликати алергію. Варто також бути обережними в додаванні нових спецій у харчування дітей, вагітних і жінок, які годують груддю.
Як ми вже говорили раніше, трави не повинні ставати основним лікуванням серйозних захворювань. Вони можуть тільки допомогти в профілактиці, але ніяк не позбавлять від недуги, що розвивається.